Pomorski Szlak św. Jakuba

Województwo zachodniopomorskie

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

 
 
Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Konferencja prezentująca wyniki inwentaryzacji

Wtorek, 20 grudnia 2011
Województwo zachodniopomorskie

Województwo Zachodniopomorskie zrobiło kolejny krok w realizacji nowego międzynarodowego produktu turystycznego – Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Dnia 20 grudnia 2011 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyła się konferencja, na której podsumowano inwentaryzację i waloryzację obiektów znajdujących się na tej drodze. Na zlecenie Województwa Zachodniopomorskiego wykonała ją Agencja Fotograficzno-Redakcyjna dudowie.pl Małgorzata Duda.

Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele miast, powiatów, gmin znajdujących się na szlaku oraz instytucji mających znaczący wpływ na jego tworzenie i rozwój, a także przewodnicy i szkoleniowcy.  Wyniki prac w imieniu wykonawcy przedstawił pan Tomasz Duda. Prace inwentaryzacyjne trwały od 30 września do 30 listopada 2011 r. W ich wyniku zinwentaryzowano ok. 300 obiektów, w tym 105 sakralnych i 150 innych obiektów  historyczno – kulturowych i 50 przyrodniczych. Dzięki temu powstało 89 kart inwentaryzacyjnych z dokładnymi opisami atrakcji oraz dokumentacją fotograficzną. Wykonawca przedstawił także waloryzację, przygotowaną na podstawie takich kryteriów jak znaczenie obiektu dla ruchu pielgrzymkowego, wartość historyczna obiektu, obecność bazy noclegowej, dostępność turystyczna i komunikacyjna. Dodatkowymi informacjami przydatnymi z punktu widzenia przemierzającego Szlak pielgrzyma, czy turysty jest także dostępność obiektów dla osób niepełnosprawnych oraz istnienie infrastruktury rowerowej i konnej. Spotkanie było również okazją do rozmów na temat przebiegu szlaku oraz jego rozwoju. Głos w dyskusji zabrali m.in. przedstawiciele strony kościelnej, ochrony zabytków, administracji, uczelni oraz przewodnicy turystyczni.

Inwentaryzacja obiektów stanowi niezwykle ważny etap w tworzeniu tego wyjątkowego produktu. Pozwoliła ona na rozpoznanie i wyłonienie tych najciekawszych dla turystów obiektów znajdujących się na szlaku. To niezbędny krok do podjęcia następnych czynności takich jak wytyczenie szlaku, oznakowanie oraz wydanie map i przewodników. Dzialania te wymagają dobrej współpracy realizatorów Projektu z jednostkami samorzadu terytorialnego i innymi instytucjami.

Oprócz działań "twardych" związanych w wytyczeniem i oznakowaniem Szlaku, bardzo ważne są działania społeczne, skierowane do mieszkańców gmin, przez które będzie przebiegał Szlak. Planowane działania w tym zakresie zostały przybliżone uczestnikom podczas konferencji przez ks, Pawla Ostrowskiego (prezentacja p. Anny Błeszyńskiej). Wcześniej p. Bożena Wołowczyk przypomniała założenia, cele i działania w Projekcie. Na pierwszą połowę  2012 r. zaplanowane jest przeprowadzenie otwartej, polsko-niemieckiej konferencji popularno-naukowej, a następnie także szkoleń dla wolontariuszy i szeroko pojętych interesariuszy Szlaku, z uwaględnieniem osób niepełnosprawnych. O szczegółach będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej www.turystyka.wzp.pl w zakładce Projektu.

Projekt RECReate realizowany jest z 85% dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Południowy Bałtyk przez 9 partnerów: 5 z województwa pomorskiego, 2 z województwa zachodniopomorskiego oraz po 1 z Niemiec i Litwy. Szlak połączy setki miejscowości od Litwy począwszy, przez Polskę i Niemcy z wieloma miejscowościami w zachodniej Europie. Wspólny budżet Projektu (wszystkich partnerów) wynosi 1 254 469 Euro. Liderem Wiodącym jest Gmina Miasto Lębork.

Prezentacje:

  1. Inwentaryzacja i waloryzacja obiektów
  2. Komponent społeczny
  3. Założenia, cele, dzialania w Projekcie

 

www.turystyka.wzp.pl

Październik Listopad 2020 Grudzień
262728293031 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 123456
Mapy
Kurs e-learningowy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: