Pomorski Szlak św. Jakuba

Województwo zachodniopomorskie

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

 
 
Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Dalej rozwijamy Pomorską Drogę św. Jakuba

Środa, 4 grudnia 2013
Województwo zachodniopomorskie

Kończy się etap finansowany ze środków unijnych projektu RECReate – Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku – Pomorska Droga Św. Jakuba”. We wtorek 3.12.2013 w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego odbyła się konferencja podsumowująca ten etap. Podpisano również list intencyjny w sprawie dalszego kreowania i promowania Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

129.184 euro, 36 miesięcy, ponad 2.000 znaków z żółtą muszlą na niebieskim tle na 630 km szlaku, 160 zachodniopomorskich miejscowości w 32 gminach, prawie 70 zabytkowych kościołów, w tym szczecińska katedra pw. Św. Jakuba, dziesiątki innych obiektów kulturowych i obszarów cennych przyrodniczo nawleczonych na wspólną nitkę zachodnio-Pomorskiej Camino, dziesiątki instytucji i setki zaangażowanych osób, to tylko niektóre rezultaty kończącego się właśnie projektu  „Re-vitalisation of the European Culture Route In the South Baltic Area – Pomerania Way of ST. James” (RECReate - Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego w obszarze Południowego Bałtyku – Pomorska Droga św. Jakuba), realizowanego z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Południowy Bałtyk. Budżet wszystkich 9 partnerów jest wyższy, ale i rezultaty dla całego projektu od litewskiej Kretingi do niemieckiego Rostocku tych rezultatów także znacznie większe (informacje w załaczonej prezentacji i na stronie www.re-create.pl).

- Zainteresowanie dzisiejszą konferencją dobitnie pokazuje powagę przedsięwzięcia. Droga Św. Jakuba to bogactwo kulturowe i duchowe, dzięki niej możemy pokazać co mamy najpiękniejszego w różnych płaszczyznach, nie tylko turystycznej i kulturalnej. To również szansa na rewitalizację wielu miejsc w naszym regionie. To też wielkie wyzwanie, by wyzwolić aktywność społeczną  - mówił wicemarszałek Andrzej Jakubowski, który otworzył konferencję.

Zakończenie projektu to jednak nie koniec, ale właściwie dopiero początek kolejnych działań i przedsięwzięć. Podczas konferencji doszło również do podpisania listu intencyjnego w sprawie wspólnego kreowania i promowania Pomorskiej Droga św. Jakuba, stanowiącej część Europejskiego Szlaku Kulturowego Camino de Santiago. Sygnatariusze listu zobowiązali się m.in. do wspólnego inicjowania i realizowania działań zmierzających do wzmocnienia konkurencyjności  i popularyzacji Pomorskiej Drogi Św. Jakuba w obszarze województwa zachodniopomorskiego, w szczególności poprzez promowanie zasobów dziedzictwa kulturowego oraz wydarzeń kulturalnych na Szlaku; podejmowania i wspierania lokalnych inicjatyw związanych z odkrywaniem dziedzictwa kulturowego regionu i jego popularyzowaniem oraz dbałością o jego zachowanie; wspierania inicjatyw związanych z aktywizacją społeczną w zakresie świadczenia usług dla użytkowników Szlaku i wykorzystywania istniejącego potencjału.

W imieniu Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego list podpisali marszałek Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Andrzej Jakubowski oraz:

 

więcej informacji oraz  prezentacje TUTAJ>>

Luty Marzec 2024 Kwiecień
26272829 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Mapy
Kurs e-learningowy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: