Pomorski Szlak św. Jakuba

Województwo zachodniopomorskie

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

 
 
Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Konferencja podsumowująca realizacjęProjektu RECReate na Pomorzu Zachodnim

Czwartek, 28 listopada 2013
Województwo zachodniopomorskie

W dniu 3.12.2013. r. w Szczecinie w sali obrad Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego przy ul. Mickiewicza 41 odbędzie się konferencja podsumowująca trzyletnią pracę związaną z Rewitalizacją Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku - Pomorska Droga św. Jakuba.

Konferencja rozpocznie się o godz. 11:00. Podczas spotkania przedstawione zostaną m.in. rezultaty, które podczas trwania projektu zostały osiągniete oraz walory kulturowe naszego Regionu.

Zakończenie projektu to jednak nie koniec, ale raczej początek ciekawych działań i przedsięwzięć, które mogą stać się naszym udziałem jeżeli będziemy chcieli i potrafili wykorzystać szansę jaką daje nam fakt położenia na europejskim szlaku kulturowym.

Samorządy, instytucje i organizacje pozarzadowe zapraszamy i zachęcamy także do podpisania listu intencyjnego mającego na celu dalsze kreowanie i promowanie tego ważnego dla kultury Europy Szlaku, który przebiega przez Pomorze Zachodnie.

Turystyka kulturowa to w ostatnich latach coraz chętniej uprawiana na całym świecie forma wypoczynku, która przeżywa niezwykły rozkwit. Europa stawia na rozwój szlaków, które miały w przeszłości i mają współcześnie wyjątkowy wpływ na rozwój kontynentu, dostrzegając w nich ogromny potencjał. Świadczy o tym realizowany przez Radę Europy od końca lat 80. XX w. program rozwoju europejskich szlaków kulturowych - impulsem do ich tworzenia stały się Drogi św. Jakuba – istniejący od ponad tysiąca lat szlak pątniczy, który jak napisał Johan Wolfgang Goethe „ukształtował Europę”.

Drogi św. Jakuba to ponad tysiącletni trakt pątniczy wiodący z rożnych stron Europy do grobu św. Jakuba Apostoła w hiszpańskiej Galicji. Przemierzany przez rzesze pielgrzymów wywarł ogromny wpływ na rozwój kontynentu. Rada Europy w 1987 roku doceniając jego wartość uznała je za Europejski Szlak Kulturowy apelując do rządów państw, miast i organizacji pozarządowych o ich odtwarzanie i utrzymywanie, co dało początek ich rewitalizacji w wielu krajach. Odnalezione na Pomorzu ślady peregrynacji do Santiago dały impuls odtwarzaniu Pomorskiej Drogi, która zaczyna się w litewskiej Kretyndze, by przez Kaliningrad, Elbląg, Gdańsk, Lębork, Sławno, Darłowo, Koszalin, Kołobrzeg, Białogard, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin, Świnoujście połączyć się z niemiecką Via Baltica, a w Rostocku z Via Scandynavia by już razem biec do Hiszpanii. Camino de Santiago to fenomen wśród szlaków, a jego przemierzanie pozwala na poznawanie bogactwa europejskich kultur i odkrywania tego, co mimo tych różnic jest wspólne.

Projekt RECREate - Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku - Pomorska Droga św. Jakuba realizowany jest ze środków Unii Europejskiej z Programu EWT Południowy Bałtyk.

Październik Listopad 2020 Grudzień
262728293031 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 123456
Mapy
Kurs e-learningowy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: