Pomorski Szlak św. Jakuba

Województwo zachodniopomorskie

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

 
 
Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

1200 lat Dróg św. Jakuba

Wtorek, 10 września 2013
Województwo zachodniopomorskie

Około 150 osób z całego świata, w tym zachodniopomorscy przedstawiciele projektu RECReate, uczestniczyło w Światowym Spotkaniu Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba oraz VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej „1200 lat pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela”, które odbyło się w Krakowie w dniach 5-8 września.

W trakcie spotkania swoje dokonania na rzecz rozwoju Dróg św. Jakuba prezentowali przedstawicieli różnych krajów, m.in. Agustin Dosil Maceira z Hiszpanii, Klaus Letule z Niemiec, Kenichi Okamoto z Japonii oraz Eivind Luthen z Norwegii. Wśród prelegentów byli także goście z Włoch, Słowenii, Francji, Kanady, Holandii i Danii. Przedstawiciele rozmawiali także na temat dorobku w zakresie badań naukowych oraz o podejmowanych działaniach organizacyjnych związanych z kultem św. Jakuba w Polsce i na świecie. Dzielili również się swoimi doświadczeniami na temat wspierania idei pielgrzymowania Drogą św. Jakuba.

W ramach wydarzenia odbyła się także VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa "1200 lat pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela".

W trakcie spotkania ks. dr hab. Piotr Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie mówił o hermeneutyce wiary i tradycji na Szlaku św. Jakuba. - Camino to nie tylko droga, ale doświadczenie skrzyżowania wielu dróg, wewnętrznych i zewnętrznych, materialnych i duchowych, które przeżywa każdy pielgrzym, choć dokonuje się to z różną intensywnością w odmiennych etapach pielgrzymowania - mówił ks. Roszak.

Informacje na temat funkcjonowania Dróg św. Jakuba w Polsce przedstawił dr Franciszek Mróz z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Łukasz Mróz z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, członkowie Bractwa św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych. Droga św. Jakuba w Polsce jest obecnie najdłuższym, oznakowanym szlakiem pielgrzymkowym w kraju. Długość oznakowanych odcinków Szlaku Jakubowego wynosi blisko 4500 km (stan na 1 września 2013 r.). Według niego sukcesy związane z genezą i rozwojem polskich odcinków Drogi św. Jakuba nie mogą w żadnym stopniu przysłonić ogromu dalszych zadań, jakie stoją przed organizacjami, stowarzyszeniami, bractwami i miłośnikami Drogi św. Jakuba zaangażowanymi w oznakowanie i opiekę nad Camino de Santiago w Polsce. - Do priorytetowych zadań, które trzeba podjąć, należy przede wszystkim poprawa oznakowania, promocja i informacja o Jakubowym Szlaku zwłaszcza w regionie, przez który on przebiega oraz przygotowanie odpowiedniej bazy turystycznej, zwłaszcza noclegowej, żywieniowej i informacyjnej - uważa dr Mróz.

Natomiast Bogna Matuszewska z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, członek Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych, mówiła na temat chrześcijańskich inicjatyw na Camino de Santiago. Jak podkreśliła w ostatnich latach ruch pielgrzymkowy na Camino de Santiago wzrósł wielokrotnie. Jak podaje biuro obsługi pielgrzymów w Santiago de Compostela, w latach: 2010 - 272 135 pielgrzymów odebrało Compostelkę, w 2011 - 183 366, a w 2012 - 192 488. - Wraz ze wzrostem ilości pielgrzymów, zmieniła się również ich struktura narodowościowa oraz motywacja. Coraz częściej, prócz Europejczyków, można spotkać mieszkańców innych kontynentów, nawet tak odległych jak Australia. W ciągu kilku ostatnich lat Drogą św. Jakuba podążali pielgrzymi z Azji, z Japonii, czy z Korei Południowej - mówiła prelegentka. Jej zdaniem, zróżnicowanie struktury narodowościowej pielgrzymów prowadzi do zetknięcia z innymi religiami praktykowanymi także poza Europą, w Azji, Ameryce, Afryce.

Organizatorami wydarzenia byli Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych.

Patronat honorowy nad spotkaniem objęli m. in. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, abp Julian Barrio Barrio, metropolita Santiago de Compostela, abpa Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, Agustin Núñez Martínez, Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce.

http://www.franciszkanska3.pl/Swiatowe-Spotkanie-Bractw-i-Stowarzyszen-sw-Jakuba,a,21512

Marzec Kwiecień 2024 Maj
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 12345
Mapy
Kurs e-learningowy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: