Pomorski Szlak św. Jakuba

Województwo zachodniopomorskie

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

 
 
Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Muszla jakubowa na szczecińskiej katedrze

Piątek, 26 lipca 2013
Województwo zachodniopomorskie

W czwartek 25.07.br. przy północnym wejściu do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba w Szczecinie została zamontowana muszla symbolizująca najstarszy i najcenniejszy szlak kulturowy Europy. Drogi św. Jakuba to dwa nurty: duchowy i kulturowy – dlatego w uroczystości odsłonięcia muszli udział wzięła zarówno strona kościelna jak również samorządowa.

Symbolicznego odsłonięcia muszli dokonał Członek Zarządu Jarosław Rzepa. Wcześniej jej poświęcenia dokonali: Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga, Biskup Senior Marian Błażej Kruszyłowicz i Biskup Senior Jan Gałecki. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Szczecina oraz wystawcy V Jarmarku Jakubowego.

Muszli symbolizującej drogi jakubowe w Szczecinie jest jednak więcej: oznakowany został bowiem szlak przebiegający przez Załom, Dąbie i Słoneczne. Charakterystyczne żółte muszelki na niebieskim tle pojawiły się także na straganach tych wystawców, którzy na co dzień znajdują się na Pomorskiej Drodze św. Jakuba.

Fakt, że przez Szczecin i region zachodniopomorski przebiega szlak będący silną europejską marką to niewątpliwe wyzwanie dla mieszkańców i włodarzy. Tylko od zrozumienia czym są drogi jakubowe, jaką mają wartość dla przeszłości i współczesności Europy, zależy czy szansa ta zostanie wykorzystana właściwie. Oby reaktywowana Pomorska Camino dobrze służyła mieszkańcom naszego regionu stając się źródłem inspiracji do własnej aktywności oraz turystom i pielgrzymom, którzy na tę drogę wkroczą.

Pomorska Droga św. Jakuba odtwarzana jest na obszarze Południowego Bałtyku ze środków Unii Europejskiej z Programu Południowy Bałtyk przez partnerów z Litwy, Polski i Niemiec.

Na piątkową Noc w katedrze 26.07 na godz. 20:00 zapraszamy Caminowiczów oraz osoby, które chciałyby o drogach jakubowych dowiedzieć się nieco więcej. W sobotę 27.07 ok. godz. 14 spodziewany jest przyjazd grupy rowerzystów, którzy od poniedziałku 22.07 pokonują Pomorską Drogę, natomiast w niedzielę 28.07 o godz. 14:20 o tym jak pokonał trasę do Santiago de Compostela na wózku inwalidzkim opowie niepełnosprawny pielgrzym. Serdecznie zapraszamy.

Październik Listopad 2020 Grudzień
262728293031 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 123456
Mapy
Kurs e-learningowy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: