Pomorski Szlak św. Jakuba

Województwo zachodniopomorskie

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

 
 
Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Pomorska Droga Świętego Jakuba podczas Jarmarku Jakubowego w Szczecinie

Piątek, 19 lipca 2013
Województwo zachodniopomorskie

Już po raz piąty w dniach 25-28 lipca w Szczecinie odbędzie się Jarmark Jakubowy – impreza o charakterze religijnym, kupieckim i kulturalnym. Tym razem wydarzenie to wzbogacone zostanie również o spotkania promujące Pomorską Drogę Świętego Jakuba.25.07.2013 Czwartek godz. ok. 20:00
katedra
Odsłona muszli  – symbolu Dróg św. Jakuba (po mszy odpustowej)przy wejściu do katedry

26.07.2013 Piątek Godz.: 20:00
katedra
Noc w katedrze
Pomorska Droga św. Jakuba u progu twojego domu”
prezentacja Urzędu Marszałkowskiego

26.07.2013 piątek godz.: 20:30
katedra
Noc w katedrze
Spotkanie z pielgrzymami miłośnikami Camino –opowieści i  pokaz zdjęć z wędrówek Drogami św. Jakuba

27.07.2013 sobota godz. 14:00
Plac Orła Białego
Przyjazd grupy rowerzystów, która od 22.07.2013 będzie przemierzać Pomorską Drogę św. Jakuba. Po przyjeździe relacja z przejazdu - zdjęcia
Uczestnicy pokonają łącznie ponad 300 km na trasie Sławno – Sianów – Kołobrzeg – Trzebiatów – Kamień Pomorski – Stepnica – Szczecin. Rowery oraz wiek użytkowników zostały dobrane w taki sposób, aby móc sprawdzić dostępność szlaku niezależnie od posiadanego sprzętu, czy własnych predyspozycji. W wyprawie wezmą udział osoby starsze, młode i małe dziecko. Ciekawostką będą rowery – oprócz typowych, wykorzystany zostanie również tandem i rower poziomy.

Konkurs rysunkowy dla dzieci – Drogi św. Jakuba

28.07.2013 niedziela godz. 14:20
katedra
Trudy niepełnosprawności na Drogach św. Jakuba.
Spotkanie z niepełnosprawnym pielgrzymem z Niemiec, który na wózku inwalidzkim dojechał do Santiago de Compostela pokonując Drogi św. Jakuba – pokaz zdjęć, opowieści z Drogi.

 

   

Święty Jakub od ponad 800 lat jest patronem szczecińskiej katedry. W 2009 roku, przy okazji odpustu świętego Jakuba w bazylice archikatedralnej w Szczecinie odbył się pierwszy Jarmark Jakubowy. Niezwykle atrakcyjny jest także wymiar pozaliturgiczny Jarmarku Jakubowego. To okazja do modlitwy, handlowania i wspólnej dobrej zabawy. Misją Jarmarku Jakubowego jest pokazanie wszystkim uczestnikom jak bogaty jest nasz region w tradycję i kulturę oraz zaszczepienie w młodych ludziach zamiłowanie do folkloru, rękodzieła, tradycji. Stałymi elementami jarmarku są liczne występy zespołów ludowych, folklorystycznych, Święto Chleba, Święto Miodu, Piknik zbożowy. Kolejny już raz nie zabraknie stoisk, na których prezentowane będą potrawy regionalne oraz produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego. Będzie można spróbować m.in. pierników szczecińskich, tradycyjnie wytwarzanych wędlin, ogórka kołobrzeskiego, przetworów z róży, dyni, serów zagrodowych oraz różnych odmian miodu.

W tym roku wraz z Jarmarkiem Jakubowym organizowane są działania w ramach projektu RECReate – Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na Obszarze Południowego Bałtyku – Pomorska Droga Św. Jakuba. Już 22 lipca ze Sławna (start godz. 12.00 spod kościoła NMP) wystartuje przejazd rowerowy organizowany przez Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin Drogą Św. Jakuba. Rowerzyści przemierzą trasę Sławno – Sianów – Kołobrzeg – Trzebiatów – Kamień Pomorski – Stepnica – Szczecin. Finał przejazdu podczas Jarmarku w Szczecinie, 27 lipca (godz. 14.00 na Placu Orła Białego w Szczecinie), gdzie uczestnicy przejazdu podzielą się swoimi wrażeniami z przejazdu Pomorską Drogą św. Jakuba.`Odbędzie się także konkurs rysunkowy dla dzieci.

Codziennie w dniach 25,26 i 28 lipca w Katedrze p.w. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie będą odbywały się wydarzenia związane z promocją Drogi Św. Jakuba. W czwartek 25 lipca o godz. 18:00 odbędzie się msza odpustowa inaugurująca Pomorską Drogę św. Jakuba, a po niej odsłonięta zostanie muszla – symbol Dróg Św. Jakuba, która zamontowana zostanie przy północnym wejściu do katedry. W piątek 26 lipca na godz. 20 zapraszamy na prezentację „Pomorska Droga św. Jakuba u progu twojego domu” oraz spotkanie z pielgrzymami i miłośnikami Camino, które wypełnią opowieści i pokaz zdjęć z wędrówek Drogami św. Jakuba. W niedzielę 28 lipca od godz. 14.20: spotkanie z niepełnosprawnym pielgrzymem z Niemiec, który na wózku inwalidzkim dojechał do Santiago de Compostela, pokonując Drogi św. Jakuba.

Głównym celem powyższych wydarzeń jest podniesienie świadomości mieszkańców o fakcie zamieszkiwania na Europejskim Szlaku Kulturowym i korzyściach dla regionu wynikających z tego tytułu, stymulowanie instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców do podejmowania wlanych inicjatyw w oparciu o ten najstarszy szlak kulturowy Europy, a także zachęcenie mieszkańców do przemierzania tego szlaku  jako formy spędzania wolnego czasu i poznawania swojego regionu.

Październik Listopad 2020 Grudzień
262728293031 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 123456
Mapy
Kurs e-learningowy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: