Pomorski Szlak św. Jakuba

Województwo zachodniopomorskie

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

 
 
Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Konferencje inauguracyjne w Szczecinie i Koszalinie

Czwartek, 16 czerwca 2011
Województwo zachodniopomorskie

W dniu 14 czerwca w Szczecinie i 16 czerwca w Koszalinie odbyły się konferencje inaugurujące na terenie województwa zachodniopomorskiego realizację projektu Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku (RECReate).

Reaktywowana podczas Projektu Pomorska Droga św. Jakuba biegnie od Kretingi na Litwie, przez województwo pomorskie (m.in. Gdańsk, Lębork), wiele miejscowości północnej części województwa zachodniopomorskiego (m.in. Koszalin, Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Świnoujście, Szczecin), aż do Greifswaldu w Niemczech, gdzie łączy się z drogami ze Skanynawii i prowadzi dalej przez Francję do Hiszpanii (do Santiago de Compostela).

Na konferencje zostali zaproszeni gospodarze powiatów, gmin, miast i parafii miejscowości przez które przebiega ten najstarszy i największy szlak o szczególnym znaczeniu dla Europy, szefowie instytucji (m.in. zarządcy dróg, terenów chronionych, ochrony i konserwacji zabytków, właściciele słupów energetycznych itp.) i uczelni, z którymi współpraca jest niezbędna na etapie realizacji Projektu. Gośćmi konferencji byli także szefowie lokalnych grup działania i organizacji społecznych.

Gospodarzami spotkania w zamkowej Sali Anny Jagiellonki w Szczecinie byli: marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i ks. biskup Marian Błażej Kruszyłowicz – wikariusz generalny archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, natomiast w gościnnych progach Urzędu Miejskiego w Koszalinie - wicemarszałek Andrzej Jakubowski i ks. kanonik proboszcz bazyliki metropolitarnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie - Jan Kazieczko.

Podczas obu konferencji uczestnicy dowiedzieli się co to są Drogi św. Jakuba i jakie mają zanaczenie dla tożsamości i kultury Europy (prezentacja ks. Paweł Ostrowski - Prezes Fundacji "Szczecińska"), następnie dr Tomasz Duda z Uniwersytetu Szczecińskiego prezentacją "Zachodniopomorskie na Europejskim Szlaku Kulturowym" podał przykłady "perełek" które od wieków znajdują się na naszym Camino.  Ideę i założenia projektu RECReate przybliżyła uczestnikom p. Bożena Wołowczyk z Wydziału Turystyki, Gospodarki i Promocji, natomiast możliwości pozyskiwania środków finansowych na inicjatywy, które w naturalny sposób powinny stać się uzupełnieniem projektu RECReate, przedstawiła p. Anna Błeszyńska z Regionalnego Punktu Kontaktowego Europejskiej Współpracy Terytorialnej Wydziału Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Ponadto podczas szczecińskiej konferencji ks. Dariusz Doburzyński zaprezentował praktyczne aspekty funkcjonowania szlaku - sam bowiem doświadczył wiele podczas swojego 3-miesięcznego wędrowania Drogami Jakubowymi.

W załącznikach znajdą Pańswo wersje tych prezentacji w formacie pdf wraz z  kontaktami do osób zajmujacych się realizacją projektu.

Projekt finansowany w 85% z programu EWT Południowy Bałtyk realizowany jest przez 9 partnerów z Litwy, Polski i Niemiec, w województwie zachodniopomorskim przez dwóch: Województwo Zachodniopomorskie i Fundację "Szczecińska".

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w konferencjach.  W całej Europie, gdzie Drogi Jakubowe funkcjonują stały się one motorem rozwoju regionalnego - wierzymy, że tak będzie także w naszym regionie i wyrażamy nadzieję na  dobrą współpracę warunkującą realizację Projektu.

PREZENTACJE;

  1. Drogi Jakubowe -  znaczenie dla Europy (ks. Paweł Ostrowski)
  2. Zachodniopomorskie na Europejskim Szlaku Kulturowym (dr Tomasz Duda)
  3. RECReate - założenia projektu (Bożena Wolowczyk)
  4. Możliwości wsparcia finansowego działań w oparciu o Drogi Jakubowe (Anna Błeszyńska)
  5. Prezentacja ogolna o Drogach św. Jakuba (Bożena Wołowczyk)

 

www.turystyka.wzp.pl

 

Październik Listopad 2020 Grudzień
262728293031 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 123456
Mapy
Kurs e-learningowy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: